78-SU-Hristo-Smirnenski

Основаване на училището

Според Държавния архив на образованието в Габрово, училището в Банкя е открито на 28 септември 1887 год. в къщата на банчанина Коста Манчев. Изучавало се четене, смятане, родиноучение, краснопис и вероучение. Учениците пишели на каменни плочи с тънки пръчици, наречени калеми. Учениците в първото училище не били много, само осем. Издръжката на учебния процес се поемала от управата на селото и главно от Филиповската община, към която се причислявала и Банкя. Първият учител, Мито Младенов Иванов от село Клисура, бил високообразован за времето си човек.

Учители в началните години

През периода 1895-1900 год. учители тук са Миленко Павлов и Величко Кузманов.

Стремеж към изграждане на училищна сграда

През 1902 год. учител е Димитър Бързаков, който дори написал учебник по вероучение и водел летописната книга на училището. Този учител пръв поставя въпроса за построяване на държавна сграда на училището. Неговите усилия намират отзвук едва през 1920 год. с подкрепата на народния представител от Банкя Владимир Марков.

Построяване на нова училищна сграда

На откриването на новата сграда присъстват висши духовни лица, народни представители и министърът на просвещението Стоян Омарчевски. Архитект на сградата с проект за 30 класни стаи и гимнастически салон е Иван Урумов. Първият директор е Владимир Милачков. Новото училище по този проект е завършено едва през 1936 година.

Промени и развитие през 20-ти век

В съвременния си вид училището е открито през 1959 година, когато приема за свой патрон един вечно млад и възторжен поет – Христо Смирненски. Директор е Петър Кръстев Кънев, а учителите са 18. През 1985, когато директор е Йордан Здравков, в чест на 100-годишния юбилей на училището, завършва голямото разширение на сградата с три нови корпуса, плувен басейн, актова зала, ученически стол. С 15 000 квадратни метра разгърната площ, училището е най-голямото на Балканския полуостров. От 1994 год. директор на училището е Весела Неделчева.

Вижте пълната история на училището тук:  Летописна книга

Директор:  Димитрийка Благоева Герасимова

Днешният облик на училището

Днес  училището  е най-голямото на Балканския полуостров. Разполага с:

  • 64 просторни класни стаи
  • 8 специализирани кабинета
  • 3 компютърни зали със свободен достъп до Интернет
  • Два физкултурни салона
  • Плувен басейн
  • Мултимедиен кабинет
  • Кабинет „Религия“
  • Модерна актова зала с театрална сцена
  • Кабинет „Безопасност на движението“
  • Модерна зала за целодневно обучение