За нас
В далечната 1959 година в гр. Силистра се основава машиннотракторно училище – МТУ. Негов пръв ръководител е Яким Петков. След две години – през 1961 – училището се премества в с. Средище в базата на бившата машиннотракторна станция. Директор е Васил Димитров от с. Краново. Още същата година г-н Димитров преминава на длъжност инспектор по професионално образование, а на директорското място идва инж. Иван Иванов от гр. Русе. Не след дълго на този пост е назначен местният учител Атанас Желев, а зам. Директор е Русан Христов също от с. Средище. От 1965 до 1973 г-н Христов управлява училището като директор. Работата му е добре позната. В това време учениците наброяват от 270 до 300 в общо 9 паралелки. В три и шестмесечни курсове за „тракторист-комбайнер” се обучават младежи, отбили военната си служба. Доброто управление на г-н Христов допринася за утвърждаване името на училището.
В училището се провежда качествена учебно-възпитателна работа. Засадени са много борови дръвчета, декоративни храсти, оформят се алеи и цветни градинки, които се поддържат от учениците. В училищния двор е построен собствен полигон за обучението по кормилна практика. Заслуга за подобряване на материалната база имат Георги Лаков като зам. Директор и учителите: Атанас Желев, Драганка Димитрова, Керанка Желева, Джефер Герджиков, Нихат Бейтулов, Д. Русев.
В извънкласните дейности също има високи постижения. В кръжоците и спортните дисциплини са спечелени много призове и златни медали. Художествената самодейност включва: театрален състав, буфосинхронада, танцова група, духов оркестър. Участниците в тези самодейни форми изнасят програми пред обществеността на с. Средище и околните села.
През 1970 г. на 22 – 23 май се провежда национално съвещание с директорите на 28-те машиннотракторни училища в страната. Отчетени са високите резултати, постигнати в ПТУ по МСС с. Средище. По това време училището разполага с най-съвременна техника. Създаден е и зоокът със сърни, зайци, фазани, токачки и над 30 вида декоративни гълъби. В помощното стопанство се отглеждат свине.
От 1973 година до 1977 управлението на училището се поема от Боян Славов. Този период се свързва с преобразуването на ПТУ по МСС в СПТУ по МСС. Подготвят се вече механизатори със средно образование. Продължава подобряването на материално-техническата база, увеличава се броят на учениците, които са вече около 400. Тъй като кандидатите са много, приемът в училището става с класиране по успех. Продължава обучението на механизатори в краткосрочни курсове.
Петър Хърватев управлява училището 11 години от 1977 до 1988 г. Той отдава много сили за благоустрояването му и обогатяване на материалната база. Г-н Хърватев започва и завършва строежа на пететажното общежитие.
В училището се обучават ученици от Силистренско, Толбухинско, Варненско. Продължава обучението в тримесечни и шестмесечни курсове за водачи кат. „Т” и за комбайнери. Съществува помощно стопанство. Отглеждат се прасета, овце, обработва се училищната земя. Учениците провеждат производствената и учебната практика под ръководството на опитни наставници – механизатори в тогавашното ТКЗС.
В училището стартира и нова форма на обучение – вечерната, в която до 1989 година завършват средно образование мъже и жени от селата Средище, Коларци, Балик, Сърнец, Хитово, Посев, Давидово, Правда, Дулово, Межден, Секулово, Алеково и Кайнарджа. Зрелостните изпити се полагат в СПТУ по МСС „Н. Вапцаров”.
Учителският колектив е амбициозен, но е на лице текучество на учителските кадри. Затова ръководството осигурява квартири за учителите в жилищните блокове, намиращи се в района на училището, както и в селото. Поемат се квартирните разходи. Учителите и служителите, които се трудят в помощното стопанство получават допълнително трудово възнаграждение.
През 70 и 80-те години на миналия век училището поддържа дружески отношения със СПТУ по МСС – гр. Исперих и със СПТУ – гр. Тервел.
Извънкласната дейност се осъществява в кръжоците: „Млад фотограф”, „Млад чертожник”, „Химията в служба на човека”. Сформиран е отбор по борба. Ежегодно през месец март се организира преглед на художествената самодейност и състезание „Най-добър млад механизатор”, което се провежда на учебния полигон.
Учебната 1984 година е съпроводена от редица мероприятия, посветени на 25 годишния юбилей на училището. Изградено е фоайе пред учебната сграда. Салонът за хранене в сградата на стола се облицова с ламперия.
В часовете за практика по шлосерство, под ръководството на учителите Кольо Стоянов и Стефан Аблигазов, учениците изработват метални решетки за оградата.
Обзаведен е кабинет по земеделие. Засаждат се овощни дървета и се оформят две овощни градини: едната – срещу учебния корпус, а другата – срещу работилницата по дървообработване.
Представител на образователното министерство връчва значки „Отличник на МНП” на Петър Хърватев /Директор/, Кольо Йорданов – зам. директор по производствено обучение, Младен Недялков – учител инструктор категория „Т”, Стоян Любенов – учител инструктор категория „Т”, Румяна Стефанова – учител по БЕЛ.
През 1985/1986 година водещи са две програми – „Програма за повишаване езиковата култура на учениците” и „Програма за трудовото възпитание”. През тази учебна година завършващите курсисти са 59.
Есента на 1987 година идва с едно изпитание – запушват се каналите, отвеждащи отпадните води. Учителите и помощния персонал извършват изкопните работи и почистването. Не се налага преустановяване на учебните занятия.
Учебната 1987-1988 се помни с едно събитие – земетресението в град Стражица. Под ръководството на учителите Гошо Върбанов и Атанас Чокоев в помощ на жителите в град Стражица заминават 32 ученици доброволци. След това те участват в телевизионното предаване „Час по всичко”.
През месец май същата учебна година директорът господин Хърватев е избран за кмет на селото. Неговото място до края на учебната година заема Румяна Стефанова.
От 1988 до 1990 година дейността в училището се ръководи от Иван Пейчев, а през следващите три години – 1990-1993 – директорското място е заето от инж. Димитър Димитров.
Следват директорите – Ангел Аврониев – 1993-1994 година, Вавилия Лилова – 1994-1995 година.
В средата на месец февруари 1995 г. м „Държавен вестник” е обявено постановление за закриване на училището. Мотивите са неясни и подвластни на бизнес интериси. Инициативен комитет в състав Петър Хърватев – кмет на селото, Васил Илиев – кмет на община Кайнарджа, Дафинка Станева – председател на общинския съвет и Румяна Стефанова започва борба за отмяна на постановлението. Комитет изпълнява мисията си, постановлението е отменено. Учители, ученици и родители са удовлетворени.
От 6 септември 1995 г. до 13 декември 1996 година директор отново е Румяна Стефанова.
Белчо Белчев ръководи училището от 1996-1997 година, Коста Иванов – 1997-1999 г. и Жорж Василев – 1999-2001 година.
През 2003 година със заповед на министъра на образованието училището от СПТУ по МСС се преобразува в ПУ по МСС. В трудните преходни години на демокрацията колегията положи големи усилия за възстановяване авторитета и обновяване на училището, общежитието и материално-техническата база. В периода 2005 – 2008г. закупихме два микробуса, един автобус, учебен лек автомобил и машина за растителна защита. През 2007, 2008 и 2009 г. Подменихме старата дограма с нова в учебния корпус, в учебните работилниците и в общежитието. Изградихме нова парната инсталация в учебния корпус, а в общежитието подменихме старите с нови радиатори. Старата, изгнила подова настилка в класните стаи заменихме с ламиниран паркет. Битовите условия в общежитието се подобриха – закупихме нови легла, подменихме балатума, оборудвахме и малка фитнес зала за свободното време на учениците. През 2008 г. в учебната сграда изградихме коридор, който води до обновения кабинет по БДП и новия компютърен кабинет.
Осигурява се безплатно столово хранене и извозване на учениците до родните места.
Намаля текучеството на учителите. Те всички са с необходимата квалификация, амбицирани да постигнат добри резултати, дисциплина и добро поведение на учениците. И резултатите не закъсняват. Ако през 2001 година учениците бяха около 60, то днес са 160 в дневна форма на обучение, 80 в задочна и 14 ученици в самостоятелна форма на обучение.
От учебната 2004/2005 г. трудно , но с успех разчупихме консервативното мислене на родителите по отношение образованието на момичетата след завършване на 8 клас и в училището се записаха първите ученички. Днес в ПУ по МСС учат 30 момичета.
През периода 2003-2005 г. участията във фолклорни изяви се осъществяват само от индивидуални изпълнители. Най-изявени ученици, спечелили призови места, са Асан Асан и Джейхан Кямилов.
От учебната 2005/2006 в училището сформирахме мъжка фолклорна група с ръководител Руси Стефанов и корепетитор Стоян Дечев. Групата вече има над 30 участия и носи награди, дипломи, грамоти и плакети в ежегодно провежданите конкурси: Национален музикално-фолклорен конкурс „Орфеево изворче”- Стара Загора; Националния фолклорен конкурс „Иван Георгиев”; Общинския и областен конкурс за изпълнители на народна музика; Националния конкурс надпяване с песните на Стоян Радев и още много други. Групата прави записи в телевизия „Херос”, българско национално радио.
От учебната 2008/2009 г. под ръководството на Стефан Проданов е създаден футболен отбор, който представя училището на общински и между училищни състезания.
ПГ по МСС е разположено на 96 декара площ сред красива природа. Разполага общо с 952 декара земя, която през последните години училището успешно обработва с учениците под ръководство на учителите по теория и практика.
От последните четири випуска ежегодни до трима ученика продължават образованието си във висши учебни заведения.
Горди сме, че училището е просъществувало толкова години и е дало образование на над 4000 души.
От 2010 г. професионално училище по механизация на селското стопанство е преобразувано в професионална гимназия по механизация на селското стопанство „Никола Йонков Вапцаров“.
Вашият коментар
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.