За нас
Исторически поглед върху създаването, изграждането и развитието на Столична библиотека град София
С провъзгласяването на град София за столица и с изграждането на Столичната община започва и събирането на литература по градоустройство, икономика, счетоводство, речници, справочни и други издания, подпомагащи общинската дейност.
На страниците на списание “Българска сбирка” през 1885 г. се появява предложение “да се вземе инициативата по един законодателен ред и се положат основите и уредят във всеки град и селце по една общинска библиотека с читалня, с което ще се помогне много и разностранно не само на народните маси, а и за книжнината ни”. Посочва се, че в общинските бюджети трябва да се предвижда ежегодно по една малка сума и за общинската библиотека.
Според Димитър Мишев първото писмено свидетелство за Софийската общинска библиотека датира от 1897 г., когато била назначена комисия, която да ревизира общината. Членовете на комисията, след като проверили всички отдели в общината, “попаднали на купища книги”. Това били книгите на библиотеката. Комисията ги намерила струпани, неинвентирани и ненаредени и “за да се намери една книга, трябвало да се преровят всички купища книги”. От изложението, което написала по този повод комисията, личи, че тя признала библиотеката за градска, от книгите на която трябвало да се ползват гражданите.
24 октомври 1928 година се счита за рождена дата на Столичната градска библиотека. С уведомителна разпоредба на тогавашния кмет Владимир Вазов се създава общински музей с три отдела: музей, библиотека и архив. Фактическото откриване е през лятото на 1929 година в помещение на пл. „Славейков“ № 9. Книжният фонд на библиотеката тогава е 5311 тома.
НОВИ ИЗДАНИЯ
Услуги на Столична библиотека
Е-Библиотека
ДИГИТАЛНИ ПЛАТФОРМИ
За библиотеката
- ИСТОРИЯ
- СТРУКТУРА
- ОТЧЕТИ
- БИБЛИОТЕКАТА ОТВЪТРЕ
- ПРАВИЛА ЗА ОБЛСУЖВАНЕ НА ЧИТАТЕЛИТЕ В СТОЛИЧНА БИБЛИОТЕКА
- ЦЕНОРАЗПИС
- КАРИЕРИ
- ПРОЕКТИ
- СПОДЕЛЕНИ ЗОНИ