История

Създаване и развитие на ПТГ Васил Левски – град Горна Оряховица

Годината е 1921. На 05 август Министерството на търговията, производството и труда издава заповед № 1227, с която се разкрива Държавно коларско училище в с. Драганово. Издръжката му през първата учебна година се поема от драгановската община, която наема помещения, заплаща отоплението им и заплатите на първите учители.

През следващите години броят на постъпващите ученици непрекъснато се увеличава и Министерството отпуска средства за веществените разходи. Поради непрекъснатото разрастване на училището се налага да се търсят нова сграда и нови работилници. Това води до преместване на професионалното училище в близкия град – Горна Оряховица. Теоретичните занятия се водят в приземния етаж на старата гимназия, а обучението по производствена практика – в мазите ѝ. През 1930 година училището се настанява в неизползваните вече панаирни палати.

Нова сграда и развитие на материалната база

На 22 октомври 1939 година с тържествен водосвет се полага основният камък на сегашната сграда на училището. Изграждането започва през 1942 година, а от 1947 година учебните занятия се водят в нея. Постепенно сградата се разширява, построяват се работилници, киносалон, библиотека, физкултурен салон, автосервиз.

Промени в наименованието на ПТГ Васил Левски – град Горна Оряховица

През годините училището няколко пъти променя своето наименование:

  • Държавно коларо-железарско и автомобилно-каросерийно училище
  • Държавно средно механотехническо училище
  • Народна механотехническа гимназия
  • Техникум по машиностроене и уредостроене
  • От 1958 до 2003 година – Техникум по механотехника
  • От 2003 година – Професионална техническа гимназия “Васил Левски”

Патрон и традиции

От 1991 година патрон на училището е великият и неповторим българин – Апостолът на свободата – Васил Левски.

Гордост за ПТГ е музеят на училището – единствен по рода си в региона. Направен с дарения на бивши възпитаници, той съхранява историята и традициите на училището. В него се намират летописната книга и знамената на техникума.

Постижения и признание

Богат и съдържателен е училищният живот. Неведнъж възпитаници на ПТГ са завоювали първи места на общообразователни и технически олимпиади, състезания по професии, спортни състезания и изяви в областта на художествената самодейност.

Гордост за ПТГ „Васил Левски“ е футболният отбор, който е два пъти шампион на България и един път вицешампион в републиканското първенство за ученици.

През 1971 година за дългогодишната му учебно-възпитателна работа и във връзка с неговата 50-годишнина техникумът е награден с орден „Кирил и Методий“ ІІ степен. За своя 75-годишен юбилей училището е удостоено с грамота и вимпел с образа на неговия патрон от Общонационалния комитет “Васил Левски”.

Гордостта на училището – неговите възпитаници

Гордост за ПТГ са нейните възпитаници. Стотици инженери, десетки икономисти, учители, бизнесмени, юристи, лекари, обществени дейци, специалисти в областта на машиностроенето и транспорта поеха по своя път, излизайки от Професионална техническа гимназия “Васил Левски” – Горна Оряховица.