За нас
През м. ноември 2019 година Гимназията променя името си съгласно заповед на Министъра на образованието и науката и има вече свой патрон – голямата и уважавана българска художничка Елисавета Консулова- Вазова. Новото наименование на училището е
ПРОФЕСИОНАЛНА ГИМНАЗИЯ по ДИЗАЙН “ Елисавета Вазова“
ПРОФЕСИОНАЛНА ГИМНАЗИЯ по ДИЗАЙН „Елисавета Вазова“, гр. София разполага с две сгради, едната от които е разположена на ул Балша № 2, където основно е съсредоточен учебно- творческият процес, и втора сграда с адрес бул. Ал. Стамболийски, където се провежда практическото обучение на учениците – учебни шевни/текстилни работилници, оборудвани със професионални машини Singer и учебни станове.
Учениците учат и творят в:
- класни стаи, оборудвани с мултимедия, SMART екрани и лаптопи
- специализиран кабинет по природни науки
- компюрърни кабинети със специализиран софтуер:
- зала за танци, мъжка/женска съблекални
- творчески ателиета по отделните специалности:
Училището разполага с:
- медицински кабинет
- библиотека с богата колекция от художествена и специализирана литература
- кабинет за ресурсно подпомагане на ученици със СОП
- просторна галерия с ученически произведения на изкуството
- кабинет на педагогичекия съветник
- ученическа стая за събранията на Ученическия съвет
- кабинет, оборудван с ксерокс -машини, принтери, скенер и др. техника, подпомагащи учебно- възпитателния процес
- обособени места за отдих и хранене на ученици/ учители
През 15 септември 1954 година – във фабрика “Алмус” на бул. “Ботевградско шосе” № 33 в ТЕХНИКУМ ПО ТЕКСТИЛ започва обучение по специалностите: предачество, тъкачество и чорапни машини;
1961 г. – художници – дизайнери в специалността “Художествено оформление на текстилни изделия”. Първата изложба с тъкани, платове и художествени изделия.
1972 г. – получава името си – “ТЕХНИКУМ ПО ТЕКСТИЛНА ТЕХНИКА” През 1982 г. Училището се премества в сградата на ул.”Балша”2, където сега е учебният корпус.
1989 / 1990 г. – нови специалности – “Автоматизация на текстилното производство” и „Организатор на текстилното производство”.
1992 / 1993 г. – първи езикови паралелки след 7 клас и с конкурсен изпит по рисуване, за специалност “Художествено оформление на текстилни площни изделия”. Две години по – късно са открити две нови специалности – “Оператор в шевното производство” и “Моделиране и конструиране на облеклото”. Тези нови профили затварят цикъла на обучение: текстил – облекло, апретура и багрене, моден дизайн автоматизация и организация на текстилното производство. Училището получава ново име “ТЕХНИКУМ ПО ТЕКСТИЛ И ОБЛЕКЛО”, целящо да докаже на всички, че една дреха може да бъде превърната в изкуство.
2001 / 2002 г. – В новия век училището влиза с актуализираната си програма, включваща и специалността “Компютърно проектиране на площни изделия”, с разширено изучаване на английски език, осигуряващ ползването на съвременните информационни технологии.
6.03.2003 г. е открита сграда с учебни работилници на бул.”Димитър Петков” 116, оборудвана с нови машини.
2005 г. – започва обучение по специалност “Моден Дизайн” Професионална гимназия по текстил и моден дизайн вече осъществява подготовка и обучение за завършен цикъл на производство с европейско равнище – от изработването на тъкани до завършен дизайнерски модел на облекла, пана, килими, и аксесоари за дамския гардероб.
2005 г. – по проект на „Фар” бе извършен ремонт на учебните сгради и са доставени шевни машини плетачни чорапни автомата, компютърна техника и CAD система за практическо обучение.
2006 / 2010 г. – Потопихме се в интернет средата с четири осъвременени компютърни зали,със специализиран софтуер/Photo shop, Дизаин+ и др.
Обновихме базата за производствено обучение със съвременна техника
Специалности
- По време на творческия курс на обучение в специалността Графичен дизайн, учениците ще придобият задълбочени познания по композиция, шрифт и типография, фотография, анимация, векторна и растерна графика. Овладяването на широка гама от приложен софтуер като Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, InDesign, CorelDRAW и др. ще им позволи да осъществят творческите си проекти. С повишаването на изобразителната и визуална култура те ще навлязат в сферата на визуалната комуникация, добавена и виртуалната реалност.
- Познаването на класически графични техники и съвременните стандарти в печатните технологии ще допринесат за създаването на завършени рекламни продукти като опаковки, продуктови каталози, дипляни, плакати и др. Освен техническите умения, графичните дизайнерите придобиват и познания по реклама и маркетинг, мениджмънт и защита на интелектуалната собственост. Специалността „Графичен дизайн“ предоставя възможност за професионална реализация в сферата на рекламата, маркетинга и софтуерните технологии.
- Рекламната графика е художествена форма на комуникация. Учениците учат рисуване, живопис, шрифт, комбинаторика и компютърна графика. Завършилите специалността създават рекламни материали, плакати и могат да аранжират витрини, панаири и екстериорни пространства. Специалността е с разширено изучаване на английски език. Учениците придобиват познания по реклама и маркетинг, мениджмънт, защита на интелектуалната собственост и патентно право. Специалността предоставя възможност на бъдещите дизайнери за творческа реализация в сферата на рекламата, маркетинга и софтуерните технологии.
- В тази специалност се изучават, проучват и творчески се решават въпроси, свързани с дизайна на вътрешната среда. Проектира се интериор за комфортно и приятно живеене и работа. Разработват се дизайнерски проекти, които се визуализират със съвременни средства. Художественото и декоративно оформяне на интериора с помощта на форми и материали дава възможност на бъдещите дизайнери на интериор да се научат да създават удобства, функционалност и комфорт.