За нас
Общото събрание на Българската академия на науките приема постигнатите договорености като първа стъпка към интензивен диалог между правителството и научната общност за нормализиране на отношението към научните изследвания и за мястото, което науката трябва да заема в една цивилизована държава – член на Европейския съюз.
В резултат на проведените разговори се постигна принципно съгласие за следното:
- БАН и правителството ще работят съвместно за по-силно обвързване на научната дейност с конкретни обществени, секторни и институционални задачи.
- БАН да получи допълнително 15 милиона лева към бюджета за 2018 г., които да бъдат разпределени между отделните звена въз основа на техните резултати.
- От 2018 г. при формирането на бюджета на БАН ще се отчитат оценката на научните организации съгласно Закона за насърчаване на научните изследвания, средната работна заплата и международните стандарти.
- МОН със съдействието на научната общност ще изработи механизъм за диференциран ръст на стипендиите на докторантите по показатели за научната дейност.
- МОН и други министерства съвместно с научната общност ще предложат на МС национални научни програми с висока обществена значимост.
Общото събрание на БАН декларира готовност за изпълнение на постигнатите договорености. Очакваме реални действия за изпълнение на поетите от правителството ангажименти, както и за реализация на Националната стратегия за развитие на научните изследвания в Република България 2017-2030 “По-добра наука за по-добра България”. Настояваме започналият диалог да продължи с набелязване на конкретни действия и незабавно пристъпване към тяхното изпълнение в интерес на държавата и обществото.
В знак на добра воля временно преустановяваме протестните действия и оставаме в готовност за възстановяването им при неизпълнение на поетите ангажименти от страна на правителството.
Декларацията е приета от ОС на БАН на 21 декември 2017 г.
Проекти
- Проект „Млади учени“ по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“: Подкрепа за изграждане и развитие на млад конкурентоспособен научен потенциал в областта на физиологията, фитохимията, геномиката, протеомиката и биоразнообразието на еукариотните организми.
- Проект „Algosoil“ към Фонд „Научни изследвания”: Възстановяване на почви, увредени от нефтопродукти, чрез торене с микроводораслови култури.
- Проект „Plant Stress Protection“ към Фонд „Научни изследвания”: Оксидативен стрес при икономически важни растителни видове и възможности за преодоляването му с помощта на безопасни за околната среда вещества.
- Проект „Водораслова биомаса“ към ИАРА: Изпитване на иновативна технология за екстракция на водораслова бимоаса и изграждане на ферма за аквакултури.
- Проект „ERA 226“: Exploration of Balkan biodiversity of Capsicum spp. to extract biotic stress resistant germplasm.
- Проект „BUL 15481“: Изолиране и характеризиране на гени свързани с репарацията на радиационно-индуцираните ДНК повреди при ечемика.